26 lat

Sri Lanka last minute

Aż do 35% rabatu na wycieczki - Sri Lanka.

U nas rezerwujecie z gwarancją najlepszej ceny.

TOP oferty z wylotami z Polski, Niemiec, Wiednia i Pragi !

Niewielkie wyspiarskie państwo Sri Lanka leży na Oceanie Indyjskim. Polakom znane przede wszystkim jako ojczyzna herbaty i raj na ziemi, jeśli chodzi o wakacyjny wypoczynek. Sri Lanka położona jest na wyspie Cejlon, w odległości około 50 km od wybrzeży Indii. Wielowiekowa tradycja mieszkańców Sri Lanki w połączeniu z naturalnymi warunkami geograficznymi, piękną florą i fauną, sprawiają, że przyjeżdża tu coraz więcej turystów. Różnorodna kultura, zwyczaje, bogactwo przyrodnicze, mieszają się tutaj z nowoczesnością i luksusowymi hotelami tuż przy piaszczystych, białych plażach.

 

Historia bogata

Sri Lanka jest zamieszkiwana od 2600 lat, a jej historia sięga nawet II wieku p.n.e. Po podbojach Cejlonu przez Portugalczyków i Holendrów, w XIX wieku dominację nad wyspą przejęła Wielka Brytania, tworząca w tym miejscu Królewską Kolonię Cejlonu. Kraj uzyskał niepodległość 4 lutego 1948 roku. Już wówczas w kraju produkowane były wysokiej jakości herbaty. Z tym produktem Sri Lanka, jak i cały Cejlon, identyfikowane są po dziś. 22 maja 1972 roku nazwa Cejlon została zmieniona na Sri Lanka. Najważniejszym źródłem dochodu mieszkańców obok plantacji herbaty, stanowi turystyka, choć wpływy z niej znacznie się ograniczyły po tsunami w 2004 roku, kiedy to na Sri Lance zginęło co najmniej 40 tys. osób. Na Sri Lance znajdują się bardzo bogate i jedne z największych na świecie złoża kamieni szlachetnych i półszlachetnych. To właśnie tu odnaleziono szafir Blue Belle of Asia, ważący około 400 karatów. Należy on do skarbów korony brytyjskiej.

Walory turystyczne Sri Lanki

Ciepły klimat, świetne warunki geograficzne, bogata flora i fauna i zapierające dech w piersiach krajobrazy – to wszystko i o wiele więcej można znaleźć na Sri Lance. Zderzenie kultury Europejczyków z wierzeniami lokalnych ludów i tradycjami Cejlończyków, tworzy niepowtarzalną kulturowość, którą warto poznać bliżej.

Stolicą Sri Lanki jest Kolombo i jest to zwykle pierwszy cel podróży wszystkich turystów przyjeżdżających na wyspę Cejlon. Na Sri Lance uderza wręcz widok białych plaż, otoczonych przeźroczystymi wodami i zieloną, bujną roślinnością. W hotelach można korzystać z bogatej infrastruktury rozrywkowej i spędzić miło czas.

Co zobaczyć?

Na Sri Lance warto zobaczyć zarówno klimatyczne miasteczka, zabytki stolicy kraju, jak i połacie tropikalnej dżungli czy plantacje herbaty, a to tylko ułamek tego, co naprawdę oferuje turystom Sri Lanka. Jeśli turysta przyjeżdżający na Sri Lankę spędza czas wyłącznie nad hotelowym basenem, wiele traci. Sri Lanka to fascynujący kraj, który można podziwiać wiele tygodni.

Na pewno warto jest tu zobaczyć Kolombo, do którego z kurortów nadmorskich można dojechać koleją. Trasa kolejowa od Kolombo do Kandy wiedzie przez przepiękne obszary – jest to jedna z najpiękniejszych pod względem krajobrazowym trasa kolejowa w skali światowej.

 

Dla miłośników podziwiania przyrody poleca się odwiedzenie trzech ogrodów botanicznych na Sri Lance:

  • Ogród przy Peradeniya, 6 km za dawną rezydencją królewską Kandy,
  • Ogród botaniczny Hakgala, o powierzchni 22 ha, w odległości 9 km na południowy wschód od Nuwara Eliya, na wysokości 1900 m n.p.m.,
  • Ogród botaniczny Henarathgoda, w pobliży Gampaha, prezentujący egzotyczne palmy, kwitnące drzewa i kwiaty pochodzące z Ameryki, Malezji, Indii, Filipin, Jawy i Chin. Ogród otoczony jest największą rzeką wyspy – Machaweli-Ganga.

 

Kolejnym miejscem, do którego należy przyjechać będąc na Sri Lance jest Kandy, z rezerwatem przyrody Udewatte Kelle, w którym znajduje się świątynia z relikwią Buddy. Kandy było niegdyś stolicą władców lankijskich. Można tu zapoznać się z folklorem i religią mieszkańców. Można zobaczyć tu też lokalny targ, stragany rzemieślnicze, czy obejrzeć świątynię Tooth Relic. Niedaleko Kandy znajduje się sierociniec dla słoni, w Pinnawala. W Galle, głównym porcie morskim Sri Lanki z dawnych wieków, mieści się forteca z XVI wieku oraz wytwórnia koronek i figurek słoni z drzewa hebanowego. Niedaleko miejscowości Bentota mieści się wylęgarnia żółwi. Największym Parkiem Narodowym Sri Lanki jest Yala, który jest największą atrakcją turystyczną na wyspie. Żyją tu w naturalnym środowisku dzikie zwierzęta – bawoły, słonie, niedźwiedzie, jelenie, krokodyle, lamparty i tysiące gatunków ptaków.

Kiedy jechać?

Na Sri Lance w zasadzie zawsze jest pogoda, a temperatura rozpieszcza turystów. Na odwiedzenie wybrzeża południowego i zachodniego najlepszą porą jest okres od grudnia do marca. W porze deszczowej trwającej w miesiącach maj – wrzesień można wybrać się wschodnią część wyspy.

 

Wyszukaj więcej ofert