26 lat

Kuba

Kuba last minute

 

Aż do 35% rabatu na wycieczki - Kuba.

U nas rezerwujecie z gwarancją najlepszej ceny.

TOP oferty z wylotami z Polski, Niemiec, Wiednia i Pragi !

Największą wyspą Morza Karaibskiego, na południe od Stanów Zjednoczonych, jest Kuba, nazywana „Perłą Karaibów”. Należy ona do archipelagu Wielkich Antyli i jest wyspą chętnie odwiedzaną przez turystów, pomimo często niekorzystnych panujących na niej warunków politycznych. Pamiętajmy, że na Kubie rządzi reżim socjalistyczny, dlatego też w dużej mierze państwo to odcięte jest od nowoczesności. Sprzyja to zachowaniu jego pierwotnego charakteru. Jest to kraj pełen sprzeczności i kontrastów, który warto zobaczyć na własne oczy.

 

 

Walory wakacyjne Kuby

Wysokie temperatury utrzymujące się na Kubie w zasadzie przez okrągły rok powodują, że sezon wakacyjny i turystyczny trwa tam niemalże zawsze. Przepiękne kurorty, białe, piaszczyste plaże, niebieska woda i liczne palmy kokosowe zapewniające choć trochę cienia w letnim skwarze, zachęcają do wypoczynku. Jest to raj dla miłośników plażowania, uprawiania sportów wodnych, w tym windsurfingu i oczywiście zwiedzania, bowiem Kuba oferuje możliwość zobaczenia zupełnie innej kultury i zabytków, których na próżno można szukać w całej Europie. Najczęściej turyści wybierający się na Kubę odwiedzają stolicę kraju – Hawanę oraz kurort nadmorski – Varadero.

Nizinny krajobraz Kuby, z niewielkimi pasmami górskimi Cordillera de Guaniguanico, pokryty lasem tropikalnym i sawanną, prezentuje się malowniczo.

Jednym z dóbr narodowych Kuby jest tytoń. Plantacje tytoniu i trzciny cukrowej pokrywają większą część terenów rolniczych. Z tytoniu produkowane są oryginalne cygara kubańskie, wytwarzane tradycyjną, ręczną metodą. Turysta może wywieźć z Kuby tylko 23 cygara.

Wycieczki na Kubę - co warto zobaczyć?

Przy zwiedzaniu Kuby nie można przeoczyć rzecz jasna stolicy – Hawany. Znajduje się tutaj zabytkowa część – stare miasto, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zabudowa w stylu kolonialnym przypomina dawne czasy świetności stolicy Kuby. Pod panowaniem Fidela Castro, który w praktyce inwestował wyłącznie w rozwój kubańskiej wsi, przez 50 lat Hawana niszczała, co świetnie widoczne jest w jej dzielnicach – obdrapanych z tynku budynkach i slumsach.

Stare miasto nazywane jest La Habana Vieja. Do innych zabytków Hawany zalicza się:

  • Zamek De La Real Fuerza z XVI wieku,
  • Zamek i Fort Morro z XVI wieku,
  • Katedrę Niepokalanego Poczęcia wybudowaną w stylu barokowym, na cześć Krzysztofa Kolumba,
  • Kościół San Francisco z 1656 roku,
  • Klasztor Santa Clara z 1638 roku,
  • Ratusz Miejski z końca XVIII wieku,
  • Plaza de La Catedral i Plaza de San Francisco, goszczące pokazy folklorystyczne,
  • Fabrykę cygar Fabrica de Tabacos Partagas,
  • Wielki Teatr Garcia Lorca.

 

Drugim pod względem wielkości miastem na Kubie jest Santiago De Cuba, otoczone górami Sierra Maestra, przechodzącymi stopniowo ku Morzu Karaibskiemu. W mieście mieszają się wpływy kultury hiszpańskiej i francuskiej. Miasto ma typowy karaibski charakter.

Nadmorski kurort Kuby - Varadero oferuje zróżnicowane atrakcje dla turystów, dlatego też jest nazywany rozrywkową stolicą wyspy. Znajduje się tutaj bogata infrastruktura hotelowa, liczne restauracje i dyskoteki, w których zabawa toczy się przy rytmach kubańskiej salsy. Varadero dysponuje szerokimi plażami, usypanymi piaskiem. Kurort opływają turkusowe wody Morza Karaibskiego, które kryją w sobie bajeczne rafy koralowe. W Varadero znajdują się też korty tenisowe, rozległe pola golfowe, szkółki surfingowe i centra nurkowe. Wśród innych miejscowości turystycznych wymienia się Cayos – Cayo Coco, Cayo Largo, Cayo Santa Maria, Cayo Ensenachos oraz regiony w pobliżu Holguin –Guardalavaca, Santa Lucia, Playa Pesquero.

Kolejnym, wartym odwiedzenia miastem na Kubie jest Vinales z otaczającą go doliną. To przepiękne miejsce na Kubie, skąd można zobaczyć płaskie tereny plantacji tytoniu i drzewa palmowe. Krajobraz zapiera dech w piersiach. W Vinales można odwiedzić Muzeum Paleontologii, wioskę Maroon w pobliżu miasta, Miejskie Muzeum, Ogrody Botaniczne de Caridad i Park Narodowy Vinales, z przepięknymi jaskiniami.

Ciekawą propozycją na wycieczkę dla turystów jest zrekonstruowana wioska w Guamie, w której można zobaczyć indiańskie domki wybudowane wśród palm i rzeźby.

Malowniczym zakątkiem wyspy Kuba jest Trynidad, w którym świetnie zachowała się architektura kolonialna. Znajduje się tu Muzeum Romantyzmu, Kolonialnej Architektury i Muzeum Miejskie. W centrum miasta stoi zaś Katedra Iglesia De La Santisima Trinidad.

Dla miłośników podziwiania przepięknych krajobrazów, poleca się wizytę w parku narodowym Cienaga de Zapata, słynącym z wiecznie zielonych, dziewiczych lasów, interesującej flory i fauny.

Ważne informacje

Planując wycieczkę, warto pamiętać, że jadąc na Kubę turysta musi posiadać paszport ważny przez minimum 3 miesiące. Przy wjeździe wymagana jest wiza turystyczna, do wykupienia w ambasadzie kubańskiej w Warszawie lub w biurze podróży (ok. 30 euro). Wiza ważna jest 30 dni. Przy przekraczaniu granicy Kuby turyści są zobowiązani do pokazania biletu powrotnego lub przejazdowego przez wyspę oraz potwierdzenie ubezpieczenia. Przy wylocie obowiązkowo należy uiścić opłatę lotniskową (ok. 25 euro).

Kiedy na Kubę? Warto poszukać wycieczek last minute!

Sprzyjająca pogoda na Kubie w zasadzie trwa cały czas, choć pora sucha przypada tu na okres od listopada do kwietnia (warto wtedy zainteresować się wyjazdami last minute), kiedy temperatury oscylują w granicach 22-25 stopni Celsjusza. Najcieplej jest w okresie od maja do października, ale jest to pora deszczowa, w której pada niemal codziennie, w tym okresie trzeba również pamiętać o zdarzających się w regionie Zatoki Meksykańskiej huraganach.


Wyszukaj więcej ofert