26 lat

Bali last minute

Aż do 35% rabatu na wycieczki - Bali.

U nas rezerwujecie z gwarancją najlepszej ceny.

TOP oferty z wylotami z Polski, Niemiec, Wiednia i Pragi !

W jednym z największych archipelagów na świecie, w Indonezji, znajduje się wyspa Bali. Jest ona zaliczana do archipelagu Małych Wysp Sundajskich, graniczy na zachodzie z wyspą Jawa, a na wschodzie z wyspą Lombok. Liczy sobie ona około 4 mln mieszkańców – Balijczyków. Religią wyznawaną przez większość Balijczyków jest tzw. hinduizm balijski. Głównymi miastami wyspy są Denpasar, Singaraja, Kuta i Klungkung. Denpasar jest uznawany za stolicę Bali. Wyspa jest rajem dla turystów i cieszy się wśród nich dużą popularnością. Jest to główny ośrodek turystyczny w Indonezji.

 

Walory turystyczne

Bali przyciąga do siebie turystów piaszczystymi plażami, lazurowym morzem i palmami, jak z prospektu turystycznego. Niemniej jednak, to nie wszystkie atrakcje Bali. Istnieje tu bogata kultura, unikalna w skali światowej. Można podziwiać wulkaniczne krajobrazy, wodospady i tarasy ryżowe, egzotyczną roślinność i zwierzęta, czy zwiedzać zabytkowe świątynie i pałace.

Religia wyznawana przez Balijczyków jest specyficzną odmianą hinduizmu, połączonego z rodzimymi, tradycyjnymi wierzeniami. Co ciekawe, to właśnie religia wyznacza rytm życia na wyspie. Turysta może być świadkiem spektakularnych zwyczajów religijnych mieszkańców, co jest szczególnym przeżyciem wartym zapamiętania.

Południowa część Bali posiada solidnie rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Znajdują się tu liczne hotele i restauracje, a także centrum sportów wodnych.

Zwiedzanie

Dla miłośników takiej formy spędzania czasu na wakacjach Bali również ma wiele do zaoferowania. Przez wielu nazywana jest wyspą świątyń, wśród których wymienia się:

  • Pura Besakih – największą świątynię hinduistyczną na Bali, położoną w Katangasem, u stóp wulkanu Gunung Agung, Pura Tanah Lot. Szacuje się, że powstała w XVI wieku i jest to najważniejsza świątynia wodna na Bali,
  • Pura Ulun Danu Beratan – jedna z najważniejszych świątyń irygacyjnych, położona na jeziorze wypełniającym krater wygasłego już wulkanu Beratan,
  • Pura Luhur Uluwatu – urokliwe położenie świątyni na klifie na Południu Bali przyciąga turystów przepięknymi krajobrazami,
  • Pura Goa Lawah – świątynia zamieszkała przez nietoperze.

 

Na Bali, we wschodniej części wyspy, znajdują się przepiękne pałace, w tym:

  • Ujung – pałac na wodzie, wodna rezydencja władców Bali, zbudowana w 1919 roku za panowania króla z dynastii Karangasem, I Gusti Bagus Jelantika.
  • Tirtagangga – pałac na wodzie w stylu balijskim i chińskim, zbudowany w 1948 roku przez króla Karangasem, anaka Agunga Angluraha Ketuta. Charakterystyczne dla pałacu są stojące w wodzie posągi bogów otaczające basen z ogrodem.

 

Miłośnicy wędrówek wysokogórskich na Bali mogą wybrać się na wspinaczkę na wulkany – Gunung Agung liczący sobie 3142 m wysokości i Gunung Batur o 1717 metrów wysokości nad poziomem morza. Atrakcją są ponadto wodospady, w tym najpiękniejszy na Bali wodospad Gitgit, czy gorące źródła.

Kulturalną stolicą wyspy jest nie Denpasar, a Ubud, gdzie znajdują się galerie sztuki oraz odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych, w tym pokazy taneczne. Atrakcją miasta jest Monkey Forest, las zamieszkiwany przez małpki makaki.

Kiedy na Bali?

Cała Indonezja znajduje się w strefie klimatu równikowego, przez co wyróżnia się na Bali dwie pory roku – suchą, trwającą od kwietnia do października i deszczową – od listopada do marca. Deszcze na Bali są krótkie, ale bardzo ulewne. Przez cały rok na Bali jest gorąco i parno, a temperatura waha się w przedziale od 28 do 35 stopni Celsjusza. Najlepiej na Bali wybrać się wczesną lub późną porą suchą, w kwietniu czy maju, lub we wrześniu lub październiku, kiedy opady są zdecydowanie mniejsze a odczuwalna temperatura nieco niższa.

 

Wyszukaj więcej ofert